0

Doğu Anadolu’daki gezimizde bir diğer durağımız Van. Kaleler Şehri olarak da bilinmektedir. Ek olarak da kedi dediğimizde aklımıza göz renkleri birbirinden farklı olan Van kedisi aklımıza gelmekte adeta şehrin simgelerindendir. O zaman başlayalım güzel şehrimizi anlatmaya;

1. Van Kalesi: Şehrin sembol yapılarından olan kale Urartu kralı tarafından yaptırılmıştır. Kale içerisinde Analı Kız Açıkhava Tapınağı, Sardur Burcu, II. Sarduri Kaya mezarları, Menua ve surlar bulunmaktadır. Urartu devletine Tuşba ismiyle başkentlik yapmıştır. Kale içerisinde çivi yazılı kitabelerde bulunmaktadır. Ufak bir bilgi daha vereyim. Van kültürünü tanımak istiyorsanız kalenin yanındaki Van Evini ziyaret edebilirsiniz.

2. Hoşap Kalesi: Günümüze kadar korunarak gelen bu kale Mahmudi Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Hoşap kalesinin demir kapılıkları eskiden yapıldığı gibi hiç bozulmamış olduğunu göreceksiniz. Bu kalenin eteklerinde küçük bir köy yerleşmesi de bulunmaktadır.

3. Çavuştepe Kalesi: Kazı çalışmalarının günümüze kadar sürdüğünü belirtmek isterim. Bu kale yukarı ve aşağı kale olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yukarıda kalan kalede açık hava tapınağı Urartuların baş tanrısı olan Haldi için yapılmıştır. Aşağı kale ise saray binalarının bulunduğu ve İrmuşin tanrısı için yaptırıldığı belirtilmiş. Buda kale içinde bulunan çivi yazılı kitapta bahsi geçmiştir.

4. Van Gölü : Bu göl Türkiye’nin en büyük gölüdür. Bir çok efsanevi hikayesi olan bu gölün en belirgin hikayelerinden biri Van Gölü canavarıdır. Buranın eşsiz maviliği eşliğinde kahvaltı yapabilmek mümkün. Biliyorsunuz ki Van kahvaltısı dillere destan olup en zengin içeriklere sahiptir.

5. Akdamar Adası ve Kilisesi : Kesinlikle listelerinizde yer alması gereken yer tarihi açıdan çok büyük öneme sahiptir. Mükemmel ve eşsiz manzaraya sahip olan bu ada Van ın Gevaş ilçesinde yer almaktadır. Ortaçağ Ermeni sanatlarından en güzeline sahip olan kilise bu ada içerisinde bulunmaktadır. Ermeni Vaspurakan Kralı I.Gagik tarafından yaptırılmış bu kilise her sene yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu büyüleyeci yapıyı kesinlikle görmelisiniz. Ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır.

6. Peri Bacaları: Yöre halkı tarafından Vanadokya olarak adlandırılan bu yerler Peribacalarına çok benzemektedir. Farklı deneyim yaşadığınız bu mekan her sene yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

7. Muradiye Şelalesi: İsminin IV.Murat’dan geldiği tahmin edilen bu yer doğa harikasıdır. Kışın donan bu şelaleyi yaz aylarında gelmenizi tavsiye ederim. Etrafındaki bitki örtüsüyle mükemmel fotoğraflar karelerine sahip olabilirsiniz. Burada bir tüyo vereyim size kamp severlerrrr buralar sizin tercihe edebileceğiniz yerlerden…

8. Şeytan Köprüsü : Bu köprüye dair bir rivayet vardır. Köprü dar olduğundan dolayı buradan geçen düğün alayı bu köprüden yere düşerek hayatlarını kaybetmişlerdir. İsmi buradan gelmektedir. Rivayeti kötü olmasına rağmen mükemmel doğa manzarası vardır. Güzel fotoğraf kareleri için kaçırmamalısınız.

9. Yedi Kilise: Ermeni kilisesi olarak bulunan bu yer Varak Surp Haç Manastırı da olarak bilinmektedir. Aralarında en eski olan kilise St. Sophia Kilisesidir.

10. Van Kedi Evi: Van’ın simgesi olan Van kedilerini görüp ve sevmeden gitmemelisiniz. Dişler ve erkekler için ayrı ayrı odalar olduğunu yeni doğan kediler içinde özel bakım odalarını görebiliyorsunuz.

11. Hüsrev Paşa Camii: Bu caminin giriş kapısında Köse Hüsrev Paşa tarafından Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı anlatılmaktadır. Ama ne yazık ki günümüze kadar bu camiinin bazı çinileri kalamamıştır. Cami içerisin deki mihrap çok dikkat çekicidir.

12. Erçek Gölü: Göçmen kuşlarının durak yeri veya üreme yeri olan bu göl çok önemli yere sahiptir. Bu göl tuzlu ve sodalı olduğu için balık türüne rastlanmaz. Ayrı bir bilgi verecek olursak her sene Flamingo Festivali düzenlenen bu gölde diğer kuş türleriyle tanışma şansınızda bulunmaktadır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir