0

Bir şehrin insanları ne kadar misafirperver ve sıcakkanlı olacaksa Tunceli’nin insanları da belki de ondan daha fazladır. Ufak bir köyüne gittiğim zaman bizi kendilerinden ayırt etmeden evlerinden biri olarak çok güzel ağırladılar. KarTpostallık olan Tunceli’yi gelin birlikte turlayalım;


Munzur Vadisi Milli Parkı : Mükemellllll kelimesi burası için az kalır. Arabayla gezmek için fazla anlam ifade etmez çünkü birçok manzarayı kaçırmış olursunuz. Yürüdükçe huzur bulacağınız bu zamanlara ilk bahar aylarının sonunda gitmelisiniz. Su sesiyle beraber yaptığınız yürüyüşler size huzuru bulduracak bu yere kesinlikle gitmelisiniz.

Kutu Deresi : Tunceli’nin bodrumu. Medyada dile getirilen plaj keyfini bulabilirsiniz. Görmeye gittiğiniz bu yerde kesinlikle yüzmelisiniz.

Çemişgezek: Ahhhh çemişgezek defalarca gitsem de hiç bıkmam dediğim çemişgezek. Görülmesi gereken yerler az olsada asla niye geldim diye pişman olmayacağınız yer. Ben dağda yürüyüş yaptığımda birçok papatya bahçesine denk gelmiştir. Özellikle iyice yüksekliklere çıkıldıkça tüm yeşillik ayaklar altında olduğu zaman mükemmel huzur yakalıyorsunuz. İnsanları o kadar iyi ki. Kadın bile olsanız kahvede oturup onlarla sohbet edebilirsiniz. Eğer o gecede orda düğün varsa kendinize bir masa ayrıldı bile.

Pertek : Tarihi kalıntılara sahip olan bu ilçe Elazığ’a geçiş için feribot imkanı da sağlamaktadır.

Hozat : Pertek gibi pek gezilecek yeri olmasa da onlara üzgü yemeklerin tadına bakabilir yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ovacık : Kayak yapabileceğiniz bu dağ Tunceli’nin muhteşem doğalarından.


Bir şeyler daha söylemek istiyorum. Ne kadar gezilecek yeri az olsa da doğası insanı huzur buldurmaya insanın o gürültülü şehir hayatından ,streslerinden, kaygılarından sizi kurtarıyor.
Buranın tadını çıkartın. İyi gezmeler.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir