0

Anadolu da Türklerin ilk yerleştiği olarak bildiğimiz bu topraklar tarih yolculuğu için gezilmesi gereken yerlerde. Birçok medeniyete Cilalı Taş döneminden ev sahipliği yapmış Siirt’te ki Şehir turuna başlayalım o zaman;


1. Siirt Ulu Camii : Selçuklu mimarisinin en önemli eserlerinde olan bu cami Çinili Minare olarak da bilinmektedir. Bir çok araştırmalara sonrası bu cami Mugizüddin Mahmut tarafından yaptığı tahmin edilmektedir. Cami içerisinde gösterişli bir minber varmış ama Ankara ya gönderilmiş ve oradaki Etnografya Müzesinde sergilenmektedir.

2. Botan Mağaraları : Turizm gezileri için kapalı olan bu yerde tekrar arkeolojik kazılara başlanmıştır. Botan Çayının karşısında olan bu yerde birçok kilise, arkeolojik höyük ve mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralar suyun aşındırılması ile oluşturulmuş ve sonra zamanın halkı bu mağaraları kullanmaya başlamıştır.

3. Veysel Karani Türbesi : Siffin Savaşında Hz.Ali komutasında bulunan Üveys Bin Amir Karni bu savaşta hayatını kaybetmiştir.( Üveys Bin Amir Karni, Veysel Karani’nin diğer adıdır.) Daha sonra bu zatın cenazesi Suriye’nin Rakka ilçesine gömülmüştür. Bu zat için türbeler yapılmış yıkılmıştır. Şuan modern yapılı bir türbeye sahiptir. 16-17 Mayıs tarihlerinde her yıl anma etkinlikleri yapılmaktadır.

4. Cumhuriyet Camii : Caminin bir diğer ismi olan Hidrü’l Ahdar Cami ‘yeşilin yeşili’ anlamına gelmektedir. Bu cami eskiden tek kubbeliymiş ama sonra dikdörtgen şekline çevrilmek için kubbe eklemeleri yapıldığı söylenmektedir. Atatürk ün ziyareti sırasında bu caminin restorasyon edilmesi gerektiği söylemiştir. Yıllar içerisinde birçok yapılandırma çalışması yapıldığı için caminin minber ve mihrabı günümüze gelememiştir.

5. Sağlarca Kaplıcası : Billoris Kaplıcası olarak bu kaplıca Botan çayı kenarında bir mağarada bulunmuştur. 36 derece olan bu suyun şifalı olduğunu düşünülmektedir. Romatizma ağrılarına, cilt hastalıklarına, kas problemlerine iyi geldiği düşünülmektedir.

6. Kormas( İnce Kaya) Kalesi : Ortaçağ Kalesi olan bu kale Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bizanslılara ait olduğu için hazine avcıları tarafından hazine olduğu düşünülmekte bu yüzden fazlasıyla zarar vermişlerdir. Kalede su sarnıcı, kilise ve hamamlar bulunmakta ama zaman geçtikçe çok zarar görüp yıpranmıştır.

7. Erzen Ören Yeri : Bu bölgede arkeolojik kazılar halen devam etmektedir. Selçukluların Malazgirt Savaşından sonra Anadolu da ilk yerleşilen yer olarak bilinmektedir. Yöre halkı burada yaşamaya devam etmiş fakat birçok tarihi kalıntının toprak altında kalmıştır.

8. Derzin Kalesi : Yapım tarihi bilinmeyen bu yapının mimarisine bakınca Bizanslılar tarafından yapılabileceği tahmin edilmektedir. Bu kalenin muhteşem manzarası olduğu ama tamamı günümüze kalmadığı görülmektedir.

9. İsmail Fakirullah Türbesi : Unesco Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen önemli yapılardandır. Öğrencisi Erzurumlu İsmail Hakkı Tarafından yaptırılan bu türbe özel bir düzeneğe sahiptir. Bu düzenek sayesinde her yıl 23 mart ve 23 eylül günleri sanduka adlı materyal üzerine sabah güneşi 5 dk vurmaktaydı. Bu özelliğe sahip olan bu türbede Erzurumlu İsmail Hakkının bir sözü vardır. ‘ Hocamın başına doğmayan bu güneşi ben neyleyim’ diyerek amaçlarına ulaştıklarını görmekteyiz. Ama yapılan restorasyon çalışmalarıyla üzülerek söylemeliyim ki bu özelliğini kaybetmiştir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir