0

Bildiğimiz üzere Şanlıurfa inanç turizminin olduğu bölge. Birçok önemli noktası olan bu şehir aklımıza ilk geldiğinde Balıklı Göl ile anılır. O zaman bu Şehrinde Balıklı gölle birlikte diğer önemli yerlerini gözden geçirelim;

1. Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Gölü): Şanlıurfanın simgesi olan Balıklı Gölün bilindik hikayesi var. O zaman bu hikayeyi bizde tekrarlayalım. Hz. İbrahim in putperestliğe karşı mücadelesi başlayınca o dönemin padişahı olan Nemrut tarafından yakalanıp gölün olduğu yerde büyük ateş yakılır. Bir tepeden mancılıkla Hz. İbrahim i içine atar. Tam o anda Allah tarafından ateşe ‘ Ey ateş, İbrahim e karşı serin ve selamet ol ‘ emri verilmesi üzerine ateş suya, odunlarda balığa dönüşür ve bu göl şimdiye kadar ziyaret akınına uğruyor.

2. Aynzeliha Gölü: Bu göl ise balıklı göl yanında bulunur. Bu gölünde bir hikayesi vardır. Oda şöyle Nemrudun evlatlık kızı Hz.İbrahim hem ona inanıp hem de ona aşık olduğundan dolayı Hz.İbrahim in peşinden ateşe atlamış bu gölde o esnada suya dönüşmüştür.

3. Eyyüp Peygamber Makamı ve Camisi: Bildiğimiz üzere Eyüp peygamber sabır peygamberi olarak anılmaktadır. Eyüp peygamberin eşiyle birlikte Şanlıurfa’da bir mağaraya çekilmiş ve ve Allah a ibadet etmiştir. Bu yüzden Hz. Eyyüp’ün çile mağarası, hastalığı sırasında tedavi edilen su kuyusu ve sırtını dayadığı sabır taşı burada yer almaktadır.

4. Rızvaniye Cami: Tek minerali olan bu cami eskiden kilise olduğu ve Osmanlılar bu kilisenin yerine bu camiyi yapmıştır. Balıklıgöl çevresinde görkemli yapıya sahiptir.

5. Halil-Ür Rahman Cami (Döşeme Cami): Aslında medrese olan bu cami Bizans döneminde meryemana kilisesi olarak bilinmektedir. Daha sonra Eyyubiler tarafından camiye dönüştürülmüştür.

6. Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Dergah Cami (Mevlid-i Halil Külliyesi): Bu cami ve mağaranın hikayesi Kral Nemrudu bir rüya görmesiyle başlıyor. Kral Nemrut bir gün rüya görür bu rüyayı bazı tabircilere anlattığı zaman rüya yorumu olarak bir erkek çocuğun doğacağını ve bu çocuğun saltanatına son vereceğini söylemiştir. Kral nemrut bu yorumdan sonra o yıl doğmuş olan tüm erkek çocuklarının öldürülmesini istemiştir. Hz. İbrahimin annesi bu mağara içinde doğurmuş ve oğlunu 7 sene saklamıştır. Bu mağaranın önemli özelliklerinden biri Hz.Muhammed (sav) in sakalı şerifinden bir tel bulunmasıdır.

7. Şanlıurfa Kalesi: Bu kale Dambak Tepesi denilen yani Hz.İbrahimin ateşe atıldığı tepe üzerindedir. Bu kale üzerinde bulunan iki sütun kaleden önce dikkat çekebilir. Çünkü Hz.İbrahimin ateşe atıldığı bu tepede bulunan sütunlar ateşe atılması için mancınık şeklinde kullanıldığına inanılıyor.

8. Tarihi Şanlıurfa Çarşıları: Şanlıurfaya özgü birçok ürün tekstil, giyim, halı vb. onlara has olduğunu görebilmek için kendinize küçük hatıralar alabilmeniz için kesinlikle gidilmesi gerekir.

9. Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi: Göbeklitepe kadar görülmesi gereken yerlerden biri. Eski medeniyetlerden kalan ve onca yüzyıllardan gelen eski aletler ve taşlar görülmeye değer. İnsan kendini tarihin içinde hissettiği zaman mutlu olur asıl.

10. Haleplibahçe Mozaik Müzesi: Belediye tarafından yapılan altyapı çalışmalarında denk gelinen bu mozaiklerin olduğu bölgede arkeolojik kazı yaparak daha fazla mozaik elde edilmiş ve Romalılara ait bazı inşalar bulunmuştur. Bunun üzerine müze tamda bu çalışmaların olduğu bölgeye kurularak en değerli mozaiklerin görülmesine katkı sağlamışlardır.

11. Göbeklitepe: Yeni bulunan bu mekan tarihteki bazı kesinlik olgularını yıkacak derecede rehber oldu. Şanlıurfa’ya gidildiği zaman kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

12. Fırat Nehri’nin Yuttuğu Halfeti, Birecik: Tekne turuyla birçok güzelliklere şahit olabiliyorsunuz. Eğer yüzmeyi sevenler varsa bu tekne turunda yüzme serbest. Kaçırılmaması gereken yerlerden.

13. Kümbet Evler, Harran: Özellikleri kışları sıcak yazları serin olmasını sağlayan bu evlerde ahşap malzemeler kullanılmamış. Bu evlerin etrafında kuraklıktan gelme olduğundan dolayı ağaç bulunmaz, ama güzel fotoğraf kareleriniz için tercih edilmesi gereken yerlerden.

14. Şuayb Şehri, Harran: Şehrin ismi Şuayb peygamberin makamı kabul edilen bir mağaranın burada bulunmasıyla almıştır. Roma döneminden kalan bu antik kent roma mimarisini de yansıtmaktadır.

15.Soğmatar Antik Kenti, Harran: Roma döneminden kalan bu yerleşim yerinin farkı bir çok mağarada ay ve gezegenlere tapıldığı yer olmaları yani tapınak diye geçmesi. Bu kentte Kutsal Tepe denilen kısımlarda tanrı diye kabartmaların olması ve bunlar ziyaretçiler için akılda kalıcı bir anı bırakmaları önemli bir özelliğidir.

ve Şanlıurfa için olmazsa olmazlardan biri sıra gecesine kalmadan gezinizi tamamlamayın.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir