0

Mardin gezerken en çok zevk aldığım defalarca gitsem de sıkılmayacağım favori şehirlerden. Birçok medeniyeti barındıran bu eski ama görkemli şehir ülkenin doğu taraflarında gidilmesi gereken şehir listelerinde ilk başlarında yer almalı. Özellikle içli köftesi, 7 karışımlı Mardin kahvesi ve badem şekeri denenmeli. O zaman bu görkemli şehri gözden geçirelim;

1. Mardin Evleri: Ortaçağ görünümü yansıtan bu evler şehrin özgün olduğunu göstermekte. Bu evlerin olduğu dar sokakları gezerken fotoğraf karelerinize mükemmel hava katmakta.

2. Deyrulzafaran Manastırı: Süryaniler tarafından inşa edilen bu yapının içerisinde Mor Hananyo (Kubbeli), Meryem Ana kiliseleri ile Azizler Evi ve Güneş Tapınağı bulunmaktadır. Ve akşamüstü gidildiği zaman mükemmel bi gün batımına şahit olabilir. Güzel fotoğraf karelerine sahip olabilirsiniz.

3. Ulu Camii: Artuklu zamanından kalan bu cami Mardin’in özünü oluşturmuş ve bundan sonraki Mardin mimarilerine örnek olabilmiş. Zaten fotoğraf karelerine bakıldıkça minare şehrin simgelerinden.

4. Kasımiye Medresesi: Mıstik bir havası olan bu medresinin eyvanında bulunan havuzda akan suyun akışında çok ince bir anlam var. Bu suyun akış yönünün anlamı insanın doğumdan ölüme kadar hayatı ve sonrasına dikkat çekilmiştir.

5. Zinciriye Medresesi: Uzun merdiven sonunda kavuştuğunuz manzara harika. Mardinli küçük çocukların yanınıza gelerek ufak bahşişlerle güzel hikayesini dinleyebilirsiniz ve namaz kılmakta mümkün.

6. Mardin Müzesi: Etnografik ve arkeolojik koleksiyonlara sahip. Sadece binası bile fotoğraf kareleri için mükemmel bir detay.

7. Dara Mezopotamya Harabeleri: Romalıların kayaları oyarak içine kurduğu bu şehir görülmeye değer. Bu harabeler içerisinde kazı çalışmaları tam olarak bitmemiş ama harabelerde günümüze kadar kalan zindanlar, saray, çarşı gibi kalıntıları görebilirsiniz.

8. Mardin Kalesi: Diğer ismi Kartal Yuvası olan bu kaleye çıkıldığında eski Mardin ayaklarınızın altında olur. Burada oturup kendi hayatınızı bir şehre bakarak gözden geçirebilirsiniz.

9. Kırklar Kilisesi: Her tarihi mekan gibi bu kilisenin adı yunan kökenli kırk askerin imparatorlara baskısı sonucunda isyan etmiş ve bu isyan sonucunda Sivas’a sürgün edilmiş . Sivas’ta buz göletinin içine atılır. Gece yarısında buz göletin içinde bir ışık belirdiğini ve içine atılan bu askerlerin bir taçla ödüllendirildiği söylenir. Sabaha karşı kırk asker donarak öldükleri için hristiyanlar bu askerler için değişik mekan ve yerlerde kiliseler ve manastırlar inşa edilmiş. Bu onlardan biri olduğu için kesinlikle görülmesi gerekir.

10. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi: Mardin için geleneksel yaşantı ve buna göre kültürü , yöre halkını tanımak amaçlı düzenlenen bir müze.

11. Latifiye Cami: Girişinde sahip olduğu oymalı taşlarıyla muazzam bir görüntü oluşmasını sağlamış. İçeride kılınan namaz insana farklı bir huzur veriyor. Kesinlikle gidilmesi gereken camilerden biri.

12. Revaklı Çarşı: Bu çarşı içerisindeki dükkanlarda başta telkari olmak üzere Mardin’e özgü el yapımı eşyaları burada bol miktarda bulabilirsiniz.

13. Mor Benham Kilisesi : Süryanilerin dini merkezi olan bu kilisenin 3 farklı ana girişi olup çan ve avlu kısımlarından oluşmaktadır. gezip görülmesi gereken yerlerden biri.

14. Şehidiye Camii : Kendisine ait medresesi olan bu caminin tüm ovaya hakim olan manzarasıyla muhteşem fotoğraf karelerine sahip olmanızı sağlar.

15. Beyazsu : Kar sularının oluşturduğu bu dere doğayla iç içe olmanızı sağlar.

16. Midyat Eski Kent : Tarihi geçmişe sahip olan Midyat Mardin evlerinin ve dar sokaklarının özelliğini taşımaktadır. Günümüzde çoğu konaklarında film çekimlerine rastlayabilir ve gezme şansınız vardır. Bu konakların çoğunda Mardine özgü olan Reyhani oyununu izleyebilirsiniz


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir