0

Kayısı denildiği zaman ilk akla gelen Malatya mutlaka gelip görülmesi gereken şehirlerden. Malatyalılar kendi aralarında Doğu Anadolu’nun Parisi diye anlatırlar kendi şehirlerini. Bir çok kültürel mirası içinde taşıyıp gezip görenler için çok güzel deneyim yaşatır. Eğer uzun süre gezip görmek için vaktiniz olmasa bile merkezinde kesinlikle görülmesi gereken bir çok yer vardır. O zaman Malatya da kesinlikle görülmesi gereken yerleri gözden geçirelim;

1. Kernek Şelalesi: Şelale Parkı (Kernek Şelalesi) Malatya Şehir Merkezi’nde bulunan, Kernek Meydanındadır. Birçok yeşilliği bir arada barındırıyor. Fotoğraf çekimi için ideal bir yer. Meydanda Malatya Müzesi bulunur.

2. Kanalboyu: Kernek Şelalesinden sonra yürüyüş yapmak için ideal bir bölüm. Birçok cafeyi bir arada bulunur. Kanal boyunda yürüyüş yaparken Abdullah usta diye bir dondurmacı Malatyalılar için vazgeçilmez bir yerdir.

3. Hürriyet Parkı: İçinde cafeleri barındıran çocukların eğlenmesi için park imkanı sunar. Güzel fotoğraf kareleri için görülmesi gereken yerlerden biri.

4. Atatürk Evi müzesi: Atatürk’ün Malatya ziyaretinde kullandığı eşyaları, Atatürk ün kitaplığı ve cumhuriyet fotoğraflarının olduğu değerli müzelerden.

5. Beşkonaklar: Eski Malatya evlerinin özelliğini taşıyan konaklar yakın zamanda müzeye dönüştürülerek halkın hizmetine açılmış.

6. Hacı Yusuf Taş Camii: Yeni Cami olarak ta geçmektedir. Malatya’nın en eski mimarilerinden olup yakın zamanda restore edilmiş ve Malatya’nın tam merkezindedir.

7. Şehit İbrahim Tanrıverdi Kültür ve Sanat Sokağı: Kültür ve sanat faaliyetlerinin yanında birçok müzeyi de barındırıyor. Fotoğraf Makinesi ile Oyuncak ve Kültür Evi müzeleri sayesinde güzel anlar yaşıyorsunuz. Fotoğraf Makinesi Müzesinde, eski zamanlardan kalan fotoğraf makinelerini görüp tarihte yolculuk yapabilmek için ideal bir yer.

8. Battalgazi Ulu Camii: Aladdin Keykubat zamanından kalan bu cami yeniden restore edilip halkın hizmetine açılmış tarihin dokularını görebilirsiniz.

9. Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı: Tarihin tüm izlerini taşıyan kervansaray yeniden restore edilmiş düğün çekimleri vs. için fırsat görülmüş yerlerdendir. Kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden.

10. Eski Malatya Şehir Surları: Roma ve Bizans döneminden kalan bu surlar yeniden restore edilmiş Eski Malatya’ya yeni bir hava katmış.

11. Aslantepe Höyüğü: Yapılan kazı çalışmalarında bir çok tarihi kalıntıların elde edildiği bu mekanda tarihin bütün izlerine şahit olabilirsiniz. Kesinlikle görülmesi gereken tarihi mekanlardan biridir.

12. Tohma Kanyonu : Darende ilçesinde bulunmaktadır. Kanyon birçok doğa sporcularının ilgi odağı olup Rafting, Treeking için önemli fırsatlar sunmaktadır.

13. Gürpınar Şelalesi: mekanda bulunan doğal yürüyüş parkuruyla birlikte gelenler için hem güzel ve ferah bir an hem de mükemmel fotoğraf karelerinin yakalanması için ideal bir yerdir. Akan su sesi eşliğinde yürüyüş ayrı bir huzur verir insana.

14. Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi: Manevi havası ve barındırdığı güzel yerler sayesinde ayrılmak istemeyeceğiniz Malatya için en değerli olan mekanlardan. Kesinlikle o güzelliği yaşamak için görülmesi gereken yerlerden.

15. Levent Vadisi: Akçadağ ilçesinde bulunmaktadır. Levent Vadisini rahatça görebilmek için kayalıkların üzerine seyir terası kurulmuştur. 104 metre yükseklik üzerine kurulan seyir terasında ayaklarınızın altında cam parkeler bulunur. Yükseklik korkusu olanlar için fazla adrenalin içeren bir bölge.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir