0

Dur durak bilmeden Doğu Anadoludaki turumuz devam ediyoruz. Şimdiki durağımız Kars. Kars’ta gezilecek yerleri okuyacaksınız. Kars Sarıkamışta bir gecede donarak şehit olan askerlerimizin acıları aradan yıllar geçse bile hep taze olacağını belirtmek isterim. O koca yükü sırtına almış bu Kars gezilmeye değer şehirlerden olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. O zaman şehrimizin turuna başlayalım;

1. Ani Harabeleri: Ermenistan sınırında yer alan bu yapı ipek yolu durakları için önemli sayılmaktadır. Kış mevsiminde fotoğraf karelerine masalsı bir şekilde yansımaktadır. Listelerinize eklemeyi unutmayın.

2. Çıldır Gölü: Listenizin en başında yer alması gereken bu yer Şubat ayında buz kalınlığının en fazla olduğu zamandır. Bu buzun üstünde kızaklı at arabalarıyla gezme şansınız size mükemmel bir deneyim yaşatacaktır. Bunu yanı sıra buzda açılan deliklerden size balık tutma imkanı da verilebilir.

3. Sarıkamış Kayak Merkezi: Kristal kar nedeniyle dünyada en önemli kayak merkezlerinden biridir. Beyazın en muhteşem tonu görenleri büyülüyor resmen. Bu deneyimden kesinlikle kendinizi mahrum bırakmamalısınız.

4. Kars Kalesi: Dini ve askeri amaçlı yapılan Osmanlı ve Selçuklu izlerini taşıyan bu kale günümüze kadar kalabilmiş en önemli yapılardandır.

5. Kars Müzesi: Kümbet Cami olarak bilinen Havariler kilisesi 1946 tan önce Kars müzesine dönüştürülmüştür. Kars a ait antik kalıntılarının sergilendiği bu müze görülmeye değer.

6. Horomos Manastırı: Bir rivayete göre; Hovhannes gelenlerin kendini evde hissedecekleri kadar rahat hissetmeleri ve gariban gördüğünde kendi üzerindekileri verecek kadar merhametli olduğu için bu manastırı yapmıştır.

7. Fethiye Camii: Rusya Karsı işgal ettiği sıralarda bu cami ele geçirilerek kiliseye çevrilmiştir. Rusya’nın Karsı terketmesinin hemen ardında bu cami kendi özüne dönderilmiştir. Çok güzel mimari yapılara sahip olan bu cami görülmesi gereken yerlerden.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir