0

Ülkemizin birçok yeri gezilip görülmeye değerdir. Bugün ki rotamız Kahramanmaraşta. Keşfedilmeyi bekleyen doğa tarihsel ve kültürel değerlere gelin beraber göz atalım;

1. Abdulhamid Han Camii: Türkiye’deki sayılı camilerimizden olan bu camii Kahramanmaraşın ilk büyük camilerinden biridir.

2. Başkonuş Yaylası: Kamp severler için tercih edlmesi gereken yerlerden. Dinlenebildiğinizi hissedeceksiniz. Hafta sonları’nın kalabalık olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

3. Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi: 30 bin esere ev sahipliği yapan bu müzede en çok dikkat çeken Maraş fili iskeleti. Tarihsel yolculuk için tavsiye ederim.

4. Mahmut Arif Paşa Konağı – Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesi: Geleneksel Maraş konaklarının ve bu yörenin tarihsel özelliklerini bu konak gezip görülmesi için yeterli bir sebeptir.

5. Minyatür Kahramanmaraş Kurtuluş Müzesi: İngilizlerin ilk Şehire gelişini, Fransa’nın bu şehir içinde hareketlerinden sonra şehrin işgalinden sütçü imamın ilk kurşunu attığı sahnelerle güzel canlandırmalarla şahit olabilirsiniz. Ülkemiz sırasında bizim için şehrimiz için unutulmaması gereken anların gelecek nesillerle kalması ve bu müzeler sayesinde olması bizi mutlu ediyor.

6. Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi: Unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin tatlarını ve tariflerini nesilden nesile aktarmak için açılmış müzelerden. Bu konağın en üst katına yani camlı çatı katına çıkarak şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz.

7. Dondurma Müzesi: Kahramanmaraş dediğimizde aklımıza gelen dondurmada kullanılan aletlere ve birçok yapım aşamasına bu konakta rastlayabilirsiniz. Dondurma severler için güzel bir tercih olabilir.

8. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi: Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Akif İnan, Erdem Bayazıt, Alaaddin Özdenören, Rasim Özdenören ve Cahit Zarifoğlu adlı şairlerden oluşan ve ‘’Yedi Güzel Adam ‘’ ismiyle adlandırılan edebiyatçıların panolar canlandırmalar eşliğinde gezip bilgilenmenizi sağlayacak yerlerden.

9. Yeşilgöz Obruğu (Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri): Piknik ve kamp yapmanıza fırsat sağlayan bu mekan güzel fotoğraf karelerine de sahip olmanızı sağlar.

10. Döngel Mağaraları ve Şelaleleri: Mağaranın en önemli özelliği ilk yerleşime dair izlere rastlanmasıdır. Yöre halkı şelalelerin aktığı çevreye mesire alanı koyarak en çok piknik için tercih etmiş ama bu mağaralar görülmeye değer.

11. Savruk Mağarası: Savran ve sarıkız diye adlandırılan bu mağara içerisinde oyuklar ve bu oyuklar içinde dikilitaş, sarkıtlar bol miktarda bulunmaktadır. Bu mağaranın dışında sizi şelale ve piknik alanı karşılıyor.

12. Çokran Mavi Göl Şelalesi: Şelale 15 metre yükseklikten dökülüyor ve buna bağlı olarak doğal bir havuz oluşturmaktadır. Su sesi insana her zaman huzur verir. Güzel fotoğraf kareleri için bile olsa bu şelale görülmeye değer.

13. Galgamaç Şelalesi – Toprakhisar Kanyonu: Bu şelale suları 20 metre yükseklikten akıyor ve doğal bir havuz oluşturuyor. Doğa severlerin fazlasıyla ilgisini çeken gizem dolu bu kanyon ve şelale merkezden uzak olmasına rağmen gidilmeye değer.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir