0

Yükseklikler arasında kalan ilimiz Iğdır’dan Doğu Anadolu turumuza devam edelim. Iğdır’da gezilecek yerler, Iğdır’ı bir günde gezebilirsiniz ve ilkbahar aylarında gitmenizi tavsiye ederim. O zaman şehir turumuza başlayalım;


1. Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi : Ermeni saldırılarının simgesi olan ve bununla ilgili belgeler bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük anıtı olan bu müze etrafında yeşillendirme çalışması da yapılmaya başlanmıştır.

2. Meteor (Göktaşı) Çukuru : Doğa manzarasıyla ve çiçek zenginliği olan bu bölge göktaşı düşmesi sonucu oluşmuştur. Dünyada Arizona’dan sonra ikinci büyük karter olarak kayıtlara geçmiştir.

3. Karakale Harabesi : Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen bu kale Ermenistan sınırında bulunur. Urartular döneminde inşaa edilen bu kale Ortaçağ özelliklerini de taşımaktadır.

4. Ahura Harabeleri : Yapılan kazı çalışmaları sonucunda tarihi kalıntıların bu yer Artaksiyalı Krallığı tarafından inşaa edilmiştir. İhtişamlı bir yapıya sahip olan bu harabeleri ziyaret edebilirsiniz.

5. Selçuklu (Harmandöven) Kervansarayı : Selçuklu taş işlemeciliğin en güzel örneklerini göreceğiniz bir yapıdır. İpek yolu üzerinde olan bu kervansaray sağlamlığını günümüze kadar korumaktadır.

6. Tuzluca Tuz Mağaraları : Edinilen bilgilere göre bu tuz Türkiye’nin 100 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir. Bu mağaranın havası solunum yoluna iyi geldiği de söylenmektedir.

7. Koç Başlı Mezarlar : Iğdır ovasında eski mezarlıkların çoğunda bulunan bu yapılar Karakoyunlardan miras kalmıştır. Orta Asya kültüründen bu koç başlar yiğitler yada genç yaşta ölen gençlerin mezarlarına dikilmekteymiş.

8. Gökkuşağı Tepeleri : Spor ve fotoğraf tutkunları için birebir diyebiliriz. Güzel fotoğraf kareleri için tercih edebilirsiniz.

Diğer yazdığımız gezilecek yerleri ziyaret etmeden sayfamızı terketmeyin ☺ gezi rehberinize yön verecek içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.. yazdik.com – biz yazdık, siz okuyun.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir