0

Bildiğimiz üzere Gaziantep Kurtuluş Savaşında mücadele eden yemekleriyle kültürleriyle adını duyuran şehirlerden. Özellikle Antep fıstığıyla bilinen Antep’te mide fesatı geçirmemeye dikkat. O zaman şehir turumuza başlayalım.

1. Şahinbey Savaş Müzesi : Yarısı konakta sergilenip yarısı alttaki mağarada sergilenen bu eserlerde hüzünlenip Anteb’in şimdiye kadar çektiği acıları ve değişimini çok yakından görebilirsiniz. Kesinlikle Antep’te ilk gidilmesi gereken yerlerden biridir.

2. Bakırcılar Çarşısı: Gaziantep in en ünlü çarşılarından olan bakırcılar çarşı adından da anlaşıldığı gibi bakırda sahanlara, cezvelere ve birçok mutfak eşyalarına rastlayabilirsiniz. El işçiliğini bol bol göreceğiniz gitmeniz gereken duraklardan.

3. Zincirli Bedesten Çarşısı: Kara Basamak Hanı olarak bilinen bu han sadece turist değil yöre halkının da ihtiyaçlarını karşıladığı çarşıdır. Bu çarşı içerisinde aktar, hediyelik eşya, et ve sebze halinden oluşmaktadır.

4. Gümrük Hanı: Bu han içerisinde geleneksel el sanat ürünleri ve satıldığı dükkanlara denk gelebilirsiniz. Kahve severler için bir önerim var. Çift renkli kahve aynı cezvede pişmesine rağmen birbiri ile karışmıyor. Kesinlikle burada denemeniz gerekiyor.

5. Kaleoğlu Mağarası: Tarihi bir hanın içerisinden girerek ulaştığınız bu mağara cafe olarak kullanılmaktadır. Gaziantep’te bulunan mağaralar güzelce kullanarak insanlara güzel duygular yaşatmaktadır.

6. Gaziantep Kalesi: Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılan bu kale Roma döneminde gözlem için kullanılmış. Bu müzede 45 dk’lık bir sunum gösterisi de var.

7. Hamam Müzesi : Bal mumu maketlerle canlandırılan hamam kültürü Osmanlı zamanından kalan gelenekleri nesilden nesile aktarmak için Gaziantep Belediyesi tarafından restore edilerek hizmete açılmıştır.

8. Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi: Gaziantep içinde olan bu müze Kurtuluş savaşı yıllarında gerçekleştirilen mücadeleyi resim, heykeller ve maketlerle muhteşem bir ortam oluşturulmuş. Kesinlikle gitmelisiniz.

9. Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi: Çok eski dönemlerden gelen birçok cam ve toprak eserleri burada sergilenmektedir. Bu müze Türkiye’nin ilk özel cam müzesidir. Bu müze içerisinde etkinliklere rastlayabilirsiniz.

10. Naib Hamamı: AB’nin GAP Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılması Hibe Programı kapsamında Gaziantep Belediyesi tarafından yeniden restore edilip halkın hizmetine açılmıştır. Osmanlı hamam geleneğini yansıtan bu mekan görülmesi gereken yerlerden.

11. Zeugma Mozaik Müzesi: Dünyanın ikinci büyük mozaik müzelerinden. Gezdikçe içiniz açılacak bu müzeye kesinlikle gitmeniz gerekir. Şuraya ufak bir not düşeyim; müzeye girişler ücretli.

12. Rumkale: Fırat Nehri ve Mermizen Çayının birleşimi üzerinde olan tepeliğinin üzerine kurulmuş olan bu kale hristiyanlık için en önemli yerlerinden sayılmaktadır. Bu kalede birçok tarihi kalıntıya da denk gelebilirsiniz. Gidilmesi gereken yerlerden. Bu kaleye gitmeden önce hikayesini okuyunuz.

13. Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi: Türkiye’nin ilk turizm bakanı olan Ali Göğüş ün doğup büyüdüğü evi annesi için müze amacıyla bağışlamış. Gaziantep mutfak araç gereçlerin günümüze kadar değişimini görebilirsiniz.

14. Tarihi Bey Mahallesi: Bu mahallede gezdikçe sadece Antepe özgü olan mimarileri gördükçe hayran kalacaksınız. Güzel fotoğraf kareleri için uğramadan geçmeyelim.

15. Atatürk Anı Müzesi: Gaziantep’in Kurtuluş savaşında mücadelesinde Atatürk bu şehirden övgülerle bahsetmiş ve sürekli ziyaret etmiştir. Bu müzede Atatürk e ait nüfus cüzdanı örneğine rast gelebilirsiniz. Kesinlikle uğramanız gereklidir.

16. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi: Gaziantep evlerinden birinde sergilenen bu oyuncak evi ilginizi çekecektir. Oyuncakların değişimini gördüğünüz bu evde tarihsel sürece şahit olabilirsiniz.

17. Gaziantep Botanik Bahçesi: Türkiye’nin bitki örtüsünü tanıtmak amaçlı yapılan bu bahçeyi özellikle ilkbaharda ve yaz aylarında bol yeşil renklere giderek güzel karelere sahip olabilirsiniz.

18. Yesemek Açık Hava Müzesi: Yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen eserler belediye tarafından kazı çalışmalarında elde edilen yeri açık hava müzesine dönüştürmüştür.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir