0

Doğu Anadolunun en soğuk şehri olarak bilinen Erzurum bir sonraki durağımız. Bu şehir soğuk olmasına rağmen birçok güzelliğini kış bittikten sonra açıyor. Kış tatilini sevenler Palan döken için buraya gelebilir ama en ideal zaman ilbahar ayıdır. O zaman gelin beraber şehir turumuza başlayalım;


1- Erzurum Kalesi : Kale içerisinde Saltukoğullarına ait Türk-İslam eserleri olan Kale Mescidi ve Tepsi Minare yer almaktadır. Birçok medeniyetin hüküm sürdüğü 11. yy Türklerin eline geçmiştir. Listenize kesinlikle eklemeniz gerekmektedir.

2- Erzurum Ulu Cami: Asıl adı Atabey Cami olan halk arasında Ulu Cami olarak adlandırılmıştır. IV.Murat döneminde erzak deposu olarak kullanılmıştır. Muhteşem mimarisiyle ziyaretçi akınına uğramaktadır. Listenizin en başında yer alması gereken yerlerden.

3- Erzurum Evleri: Erzurum kültürünü yansıtan bu evler 12 tarihi evin birleştirilmesiyle müzeye çevrilmiştir. Bu evlerde bol köpüklü kahve içebilir, Erzurum yemeklerinden tadabilirsiniz.

4- Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi: Erzurum kongresinin il toplandığı binadır. Bu bina birkaç faaliyete ev sahipliği yaptıktan sonra müzeye çevrilmiştir. Ülkemizin en önemli zamanına sahip olan bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

5- Atatürk Evi Müzesi: Kurtuluş savaşı döneminde Atatürk ve arkadaşları kongre için burada 52 günlük çalışma yaparak kalmışlardır. Atatürk bu evi terk ettikten sonra vali konağı olarak kullanılmış ama bir kuyumcu tarafından yaptırılan anahtarla Atatürk e armağan etmişlerdir. Atatürk vefat edince kız kardeşi Makbuleye verilen bu anahtar oda vefat ettikten sonra çocuk esirgeme kurumuna çevrilmiştir.

6- Narman Peri Bacaları: Nevşehir ve Batmandan sonra burada da güzel görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Bu yapılar UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan kırmızı periler diyarı olarak adlandırılmaktadır. Böyle güzel bir alanda çektiğiniz fotoğraf kareleri de mükemmel olacaktır.

7- Tortum Şelalesi: Erzurum’un simgesi haline gelen bu şelale her mevsim kendine ayrı güzelliği var. Çevresi piknik alanı gibi düzenlenen şelaleyi listenize eklemelisiniz.

8- Tortum Gölü: Burada en dikkat çeken yapılardan biri gölün üzerine kurulmuş olan cam seyir terası. 200 metrelik olan Tortum Gölü Cam Seyir Terası size keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Bu gölde sandalla gezme fırsatı yakalayabilirsiniz. Çevresinde olan elma bahçeleri ve peri bacalarını görebilme imkanınız var. Burayı kaçırmamalısınız.

9- Narman Beş Göller: Çevresindeki bitki örtüsüyle oluşturduğu manzara fotoğrafçılar için ideal ortamlardan. Şunu söylemeliyim ki çevresinde kamp severler için tercih edilecek alanlarda vardır.

10- İspir Yedigöller: Günübirlik ziyaretler için ideal olan bu yer doğa yürüyüşü ve kampçılık için birebirdir. Kaçkar Dağlarındaki saklı cennet olan bu yer yazın bile erimeyen karlarıyla sizi muhteşem manzarasıyla kucaklıyor. Normal araçla buraya kavuşmak mümkün olmadığını bilmenizde fayda var.

12- Erzurum Gökkuşağı Tepeleri: Genç oluşumlu olan bu yapı jeoturizm açısından önemli bir yere sahiptir. Demir ve birçok mineralin rüzgar ve erezyon birikmesi sonucunda oluştuğu tahmin edilmekte. Bu tepeler görülmeye değer.

13- Hınıs Kanyonu: El değmemiş doğasıyla tekne kanyonu olarak kayıtlara geçmektedir. Doğa severlerin ve su sporu severler için tercih edilen noktalardan.

14- Çoruh Nehri ve Vadisi: Bu nehrin kaynağı Mescid Dağından gelmektedir. Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden olan Artvin, Gümüşhane, Erzurum, Kars ve Erzincan geçmektedir ve Gürcistan’dan geçer.

15- Palandöken: Erzurum dediğimiz zaman ilk akla gelen yerdir. Dünya çapında kayak yarışlarının yapıldığı bu merkezde konaklama için fırsatlarda sunulmuştur. Göz kamaştıran bu manzarayı kaçırmamanız gerekiyor.

16- Pasinler Kaplıcaları: Bu suyu hem içme hem de banyosal açıda kullanabilme şansınız vardır. Bu suyu içtiğiniz zaman safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsaklara şifa verdiğini söylemektedir. Banyosal açıdan ise romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, eklem ve kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir