4
1 share, 4 points

Elazığ Şehri küçük olmasına rağmen büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Aziz Şehirlerden. Gezdikçe insanı keyiflendirip mutlu eden bu şehir görülmesi gereken bir çok yerin birbirine yakınlığı yorulmadan şehrin tadını almanızı sağlıyor. O zaman bu küçük ama birçok büyük güzelliği sırtına alan şehrin gezip görülmesi gereken yerleri gözden geçirelim;

1.Harput Kalesi: Süt kalesi olarak da bilinmektedir. Bu ismi almasının sebebi kale inşa edilirken harcında süt kullanılmasıdır. Bir yerleşim yerinde bulunması gereken ne varsa bu kale içinde bulunmakta tarihin izlerine rastlayabilirsiniz.

2.Meryem Ana Kilisesi: Harput Kalesinin dibinde bulunur ve sanki ona gömülmüş gibi bir görüntü vardır. günümüzde hala kullanılmaktadır.

3.Dabakhane Şifalı Suları: Birçok kişiye şifa verdiğine inanılan bu su Harput kalesine yakındır. Ziyaretçilerin suya ayağını koyma yada bu suyla yıkanma fırsatı( bunun için kubbe şeklinde şifahane bulunur) verilmektedir.

4.Arap Baba Türbesi: İçinde Arap Baba denilen bi zat yatmaktadır. Bu zatın cesedi günümüze kadar cesedi çürümemiş yeşil bi örtü üzerinde camekanda tutulmaktadır. Eskiden herkese gösterilen bu ceset suan da gösterilmemekte korunmaktadır.

5.Harput Ulu Camii: Hala ibadete açık olan bu caminin minaresi eğiktir. Elazığ halkı tarafından eğik minare olarakta söylenir. Üstelik bu caminin önünde secde eden bir agaç vardır ve o ağaç için çeşitli hikayeler anlatılır.

6.Harput Şefik Gül Kültür Evi: Elazığ’a özgü birçok kültürü barındıran en özel evlerden. Haftanın bazı günleri açık olan bu ev kesin görülmesi gereken mekanlardan. Güzel fotoğraflar için muazzam yer.

7.Balakgazi Tesisleri: Bu tesisler tepeye hakim konumunda ve tüm Elazığ şehir manzarasını ayaklar altına seriyor. Eşsiz gün doğumu ve batımı sahnelerine ortaklık eden yerlerden biri.

8.Buzluk Mağarası: Şimdiye kadar restore edilmemiş ve en doğal mağaralardan. 100 150 metre derinliğe sahip olan bu mağara kaygan zeminli olduğu için tehlikelidir. Çevresi Elazığ şehir manzarasına sahip olduğu için eşsiz duygular yaşatıyor ve fotoğraf çekimleri için ideal bir yer.

9.Kültür Park: Elazığ’ın merkezinde olan bu park Elazığlılar için gözde mekanlardan. Yürüyüş yollarının olması, çocuk parklarını ve cafeleri içerdiğinden dolayı ziyaretçi akınına uğruyor.

10.Sivrice: Bu ilçede Hazar Gölü bulunmaktadır. Son zamanlarda buradaki bazı alanların kullanabilirliğini arttırarak ziyaretçiler için tatil yapma ve piknik yapma fırsatı sunmaktadır. kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri.

11.Çırçır Şelalesi: Keban barajı için yapılan çalışmalarda rastgele bulunan bir şelale ve Türkiye’nin en genç şelalesi. Bu şelalenin üzerine kurulan restorantta taze balıklar yiyilip dağdan gelen suyu içmenize fırsat sunuluyor. Balık üretim tesislerini görebilmek ve balıkları tutabilmeniz mümkün.

12.PALU: Gezdiğim zaman en sevdiğim ve en mutlu hissettiğim ilçelerden biri. Elazığ merkezine uzak olmasına rağmen gezip görülmesi gereken yerlerden biri. Palu kalesi yüksek olmasına rağmen çıkıp görülmesi gereken bir yer. Zirve taşına kadar çıkıp nehir eşliğinde oluşan o manzarada eşsiz fotoğraf karelerine sahip olabilirsiniz. Murat nehrinin akan suyun sesinde oturmak insana huzur veriyor kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri. Kara Cemşit Bey Külliyesi, Merkez Cami, Alacalı Mescit, Ulu Cami, Küçük Cami Palu ziyaretiniz sırasında gitmeniz gereken yerlerden.

13.Kara Leylek Kanyonu: Yeni bulunan bu kanyon Elazığ belediyesi tarafından tanıtımı yapılmıştır. Eşsiz güzellikte olan bu kanyon kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

14.Hazarbaba Kayak Merkezi: Kışın gidilebilecek ve eğlencenin dibine kadar yaşandığı yine eşsiz fotoğraf kareleri için tercih edilmesi gereken mekanlardan biri.


Like it? Share with your friends!

4
1 share, 4 points
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir