0

Diyarbakır gezdikçe insanları farklı alemlere götüren dini duyguları üst düzeyde yaşatan şehirlerden. Gezdikçe nar gibi taneleri çoğalır ve içinizde farklı duygular hissedersiniz. O zaman bu şehrin gezilecek yerlerini gözden geçirelim:


1. Diyarbakır Ulu Camii: Anadolu’da en eski camilerden biri. Caminin tarihsel olarak birçok özelliği var. Bu özelliklerden biri El Cezeri’nin bulup yapmış olduğu güneş saati yer almaktadır ve kesinlikle görülmeli.

2. Hasan Paşa Hanı: Bu han Diyarbakır’ın gözde noktalarından ve mola vermek, kafa dinlemek için kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden. Birçok yer gibi buranında tarihsel özelliği var ve bu özelliklerden biri Kabe’nin ilk ipek örtüsü burada dikilmiştir. İçerisinde cafe, kütüphane, kahvaltı ve restoranlarla kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

3. Diyarbakır Kültür Evi: Diyarbakır’a özgü türkülerin dillendirdiği ve Diyarbakır’a özgü mutfağı görebileceğiniz mekanlardan.

4. Ahmet Arif Müze ve Sanat Evi: Diyarbakır’dan çıkmış olan ünlü şair Ahmet Arif ve bunun gibi birçok yazarın şiirleri ve resimleri bu evde restore edildikten sonra halkın hizmetine açılmıştır. Ahmet Arif e ait birçok kişisel eşyaya rastlayabilirsiniz. Şiir severler için kesinlikle gezip görülmesi gereken yerlerden.

5. Cahit Sıtkı Tarancı: Diyarbakırlı olan şairimizin doğup büyüyüp yaşadığı ev restore edilerek halka çok güzel katkılar sağlamış. Üstelik Ahmet Arif müzesiyle yan yana.

6. Cemal Paşa Konağı Kent Müzesi: Diyarbakır sur içinde olan bu konak Diyarbakır’ın en görkemli en büyük konaklarından. Osmanlı valisi tarafından bu konak hala yaşamakta.

7. Ziya Gökalp Müzesi: Girişi ücretli olan bu müze Ziya Gökalp‘ın doğduğu ev. Ziya Gökalp’ın kişisel eşyasına rastlayacağınız bu müze görülmesi gereken yerlerden.

8. Sülüklü Han: İsminden de anlaşılacağı gibi bu hanın bir özelliği alternatif tıp için sülüklerinde burada çıkıyor olması. Otantik ortamı süryani şarabı ve kahvesiyle tercihleriniz arasında olabilir.

9. İçkale: Tarihi binalar, Arkeoloji Müzesi, Taş Eserler Müzesi, müze kafeteryası ve Saint George Kilisesi yapılarından oluşur. Girişi ücretli olsa da keyif alacağınız bu mekanı tercih etmelisiniz.

10. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi: Tarihi kazılardan elde edilen eserlerin birçok çağlardan günümüze tarihsel yolculuğuna şahit olabilirsiniz.

11. Saint George Kilisesi: Sizleri açık hava sanat galerisi görüntüsünü yaşatan bu yer görenlere görsel şölen yaşatıyor. Kesinlikle gidilmeli.

12. Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare: İsminden de anlaşılacağı gibi dört sütun üzerine inşaa edilen bu minare etrafında yedi kez dönüldüğü zaman tuttuğunuz dilekler kabul olduğu söyleniyor.

13. Diyarbakır Kalesi: Kendi içinde birçok kapısı olan bu kale Çin Seddinden sonra en büyük savunma duvarı. Gelenler için güzel manzaraya şahit olacaklarını söylemeliyim.

14. On Gözlü Köprü: İsmindeki gibi köprü 10 gözden oluşmakta. Üzerinde Diyarbakır yöresine uygun davul ve zurnalarla halay vb. şekilde görsel şölene şahit olabilirsiniz.

15.Hevsel Bahçeleri: Unesco Miras Listesine giren bu bahçe cennet bahçelerini andırıyor. Biyoçeşitliliği zengin olan bu bahçe Diyarbakır’a gidince unutulmaması gereken yerdir.

16. Eğil: Diyarbakır’ın ilçesi olan Eğil tam bir inanç merkezi.9 peygamber oluğuna inanılan mezarlıklara sahip. Kral kızı baraj gölünü tekne ile gezme fırsatınız bulunmakta.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir