0

Ardahan’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadoludaki son durağımız olan Ardahandayız. Bu bölgenin ikinci en az nüfusuna sahip olan bu şehirde doğa güzellikleri ve kültürüyle tanınması gereken illerden. Hadi turumuza başlayalım o zaman;

1. Ardahan Kalesi : Osmanlı’nın da kullandığı bu kale Selçuklular tarafından yaptırılmıştır. Girişte yapıldığı tarihte yazılmış olan bu kale Rumeli Hisarının örneği gibidir.

2. Şeytan Kalesi : Gizli giriş kapısı bulunan kale ziyaretçileri için eşsiz bir manzara sunmaktadır. Karaçay Kanyonu arasında bulunan bu kale görenleri heybetli duruşuyla kendisine hayran bırakmaktadır.

3. Atatürk Silueti : Senenin 15 Haziran-15 Temmuz arasında belli saatler içinde görüldüğü söylenmiştir.

4. Taşköprü Kitabeleri : Urartı kralı II.Sarduri tarafından yazıldığı iddia edilen bu kitabe büyük bir kaya üzerinde bulunmaktadır. Bölgenin en eski kitabelerinden.

5. Çıldır Gölü : Elbette her göl gibi buranında mükemmel efsane hikayeyi anlatmadan bu yazımı tamamlamak istemiyorum. Efsaneye göre Çıldır Gölünün olduğu yerde Akçakale diye bir şehir varmış.

Bu şehrin beyinin oğlu arkadaşlarıyla beraber ava çıkmışlar ama yolunu kaybetmiş. Arkadaşları beyin oğlunu çok aramış ama bulamamışlar bir türlü. Şehre dönüp ailesine haber verip köy halkıyla beraber aramışlar ama bulamamışlar. Bey ile kız kardeşi çok üzülmüşler.

Bey oğlu ise evini bulmak için sürekli yürümüş ve en sonunda bir nehir kenarında uyuya kalmıştı. Uyuya kaldığı bölgenin beyinin kızı bu çoçuğu görmüş ona aşık olmuştu. Kızın babası oğlanı öldürmek istemiş ama ceza vermek için at bakmasını istemişti.

Kız bey oğluna aşkını itiraf etmiş ama karşılık alamamış çünkü bey oğlu ailesinin hasretinden yanıyordu. Bir gece beyoğlu at kaçırıp ailesine kavuşmak için yola koyuldu. Kavuştuğunda kız kardeşi 40 çeşmeli çeşmeden atına su içiriyordu. Abisini gören kız muslukları açık unutup abisine koşunca bu musluklar Çıldır Gölünü oluşturduğunu söylemektedirler.

Her sene Kars, Ardahan halkına ek olarak Kırgızistan, Gürcistan, Türkmenistan, Azerbaycan ülkelerinden halkla beraber Çıldır Göl Festivali ve Aşık Şenliği yapılmaktadır. Bu doğa harikası gölde balık tutmanız mümkün. Listelerinizde kesinlikle yer vermelisiniz. Ardahan’da Gezilecek Yerler listemize devam ediyoruz.

6. Haşimoğlu Rasim Bey Konağı : Günümüzde Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılan binanın girişinde Osmanlı kitabesi bulunmaktadır. Ardahan Milli Şurasının 1.ve 2. Kongrelerinin yapılması bu binanı önemini gözler önüne sermiştir.

Türkiye’nin havası en temiz ili olan Ardahan’ı gezip görün. İyi gezmeler..


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir