0

Ağrı’da gezilecek yerleri sizin için derledik..

Doğu Anadoludaki diğer durağımız Ağrı. İsmini sınırları içinde heybetli dağı olan Ağrı dağından almaktadır. Birçok efsaneye şahit olan bu şehri gelin birlikte turlayalım;


1. Ağrı Dağı : Türkiye’nin en büyük dağı olarak kayıda geçmiştir. Büyü Tufandan sonra Nuhun Gemisine ev sahipliği yapmış olan bu dağ bizim için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Eskiden tırmanışı yasak olan bu dağ uzun zaman önce yeniden tırmanış yasağı kaldırılmıştır.

2-) Meteor Çukuru : Dünyada en büyük olan Alaskadaki meteor çukurundan sonra ikinci büyüklükte meteor çukuru olarak bilinir. Bu meteor taşı şuan toprağa gömülü haldedir.

3-) Keşişin Bahçesi : İsfahan Padişahı Ferhat’ın Keşiş kızı Aslıya bu topraklarda görüp aşık olduğu dillerden dile dolanan aşk efsanesinin sahibidir bu topraklar.

4-) Hz. Nuh’un Gemisi : Telçeker ve Üzengili köyleri arasında yer alan bu anıt gemi silueti şeklindedir. Bu alanda gemi kalıntısının olduğu yeri kuşbakışı görmek amaçlı bir cafe yapılmıştır.

5-) Urartu Kalesi : Yapım tarihi net bilinmeyen bu kalenin Urartılardan kaldığı tahmin edilmektedir. Çoğu harp olan bu yapının içinde mezarlar ve Antik çağdan kalma mimari yapılarda bulunmaktadır. Her kalede olduğu gibi bununda çevresi surlarla kaplıdır ama ne yazık ki bu surlar yıkılmıştır.

6-) Ahmed-i Hani Türbesi : Hani aşiretine bağlı olan Ahmedin şöhreti yaygınlaşınca bu soyadla anılmaya başladı. Bu türbe bölgede ziyaret akınına uğrayan türbedir.

7-) Üç Kilise : Ermeniler için önemli inanç merkezi diye Kutsal kaynaklarında geçmektedir. Ermeniler bir zaman burda yaşadıkları için bu manastırı inşa etmişlerdir. Ama terkedince burayı yıkıp camiye çevirmişlerdir. Bir rivayete göre Hz. Nuhun mezarınında burda olduğu söylenir.

😎 Şoşik Kalesi : Yapım tarihi bilinmeyen bu yapı Akkoyunlulardan kaldığı tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi bu yapıdan ‘Yalçın bir kayanın tepesinde dört köşe kaledir.’ diye tanımlamıştır. Kullanılan taş ve mimari klasik olandan farklı bir yapıdır.

9-) İshak Paşa Sarayı : Masallardan fırlamışçasına heybetli görüntüsü olan bu saray tüm ovaya hakim olmuş vaziyette. Görenleri kendine o kadar hayran bırakıyor ki. Asla aklınızdan çıkaramayacağınız bir deneyim yaşatmaktadır. Selçuklu sanatını yoğunlukla gördüğünüz bu sarayda gezdikçe çok şaşıracağınız kısımlar olacak. Kesinlikle uğramalısınız.

10-) Balık Gölü : Türkiye’nin en yüksek olan bu gölü Aras dağları üzerinde yer almaktadır.
Tarihin izlerine bol bol rastladığınız bu şehirde mükemmel duygularla bırakmak istemeyeceksiniz belki de. Bu şehrin tadını çıkarın. İyi gezmeler..


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir