0

‘Adıyaman yolu yaman, vay vay yavrucağım’ türküsüne konu olan bu şehir gezme yer olmasına rağmen bizim ülkemizin toprakları altındandır. O yüzden Adıyaman ilimize küçük bir yolculuk yapalım;


1. Nemrut Dağı Milli Parkı: Bildiğiniz gibi Adıyaman denildiği zaman ilk akla gelen yerdir. Birçok hikayesi olan bu dağ yer yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu dağda korunmaya alınan bu eserler kesinlikle görülmeli.


2. Keleş Konağı: Birçok kültürel aktiviteye ev sahipliği yapan bu ev geleneksel Adıyaman evlerinin en güzel örneklerinden. Çevre illerden el işi mobilya ve halılarla dekore edilen bu ev kesinlikle ziyaret edilmelidir.


3. Oturakçı Pazarı: El emeği göz nuru yöresel ürünlerin satıldığı bu pazar turistler için ailesine hediyelik eşya alınacak yer. Bu pazarda yok yok. Adıyamana uğramışken sevdiklerinize hediyelikleri almadan dönmeyin.


4. Adıyaman Müzesi: Eski çağlardan kalan eserlerinin sergilendiği bu sergi çok zengin içeriğe sahiptir. Bir kısmı müze içinde sergilenirken bir kısmı da müze iç bahçesinde sergilenir.


5. Çelikhan İçmesi: Yapılan çalışmalar sonrası mide, karaciğer, bağırsak, safra ve zayıflama için faydalı olduğu açıklanmış. Bu açıklamadan sonra ilgi görmeye başlamıştır.


6. Gümüşkaya Mağaraları: Mağaraya girebilmek için bir kişinin geçebileceği dar geçitler bulunur. Uğramak isterseniz uğrayabilirsiniz.


7. Palanlı Mağarası: İlk çağ insanlarının yaşadığı düşünülen bu mağarada bazı çizimlerde yer almaktadır. Tarih severler için görülmesini tavsiye ederim. Şehre gelmişken kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

8. Gerger Kanyonu: Fazla tanınmayan bu yer Adıyamanın cennet köşelerinden olup kesinlikle ziyaret etmelisiniz.


9. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı: İçerisinde spor severler için birçok aktiviteye yer var ve kampçılar için fırsatta sunmaktadır. Çeşitli kuş türlerine sahip olan bu milli park bazı kuşların yumurtlaması ve yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden buraya kuş cenneti de diyebiliriz.


10. Değirmen Başı Mesire Yeri: Aileler için doğa güzelliklerini bi arada bulunduran bu alan piknik için hem uygun hem de huzur bulunacak yer.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir